Jdi na obsah Jdi na menu
 


Starostlivosť o králika

Dvíhanie králika
Králiky niesu veľmi radi keď ich stále zdvíhame a nosíme, lebo sú pri tom veľmi neistý a niekedy sa aj boja. Preto by sme mali vedieť, ako ich zdvíhať, aby to nebolo pre nich nepríjemné:
1.Králika chytíme pevne za srsť čo najviac prstami.
2.Pomaly ho začneme zdvíhať a podkladáme mu ruku pod brucho.
3. Potom by sme si ho mali dať do rúk, tak aby nemohol vyskočiť, spadnúť ani
ujsť.

Králik si najlepšie navykne na zdvíhanie pomalým zdvíhaním hore a tichým prihováraním. Po viacnásobnom zdvihnutí si králik na to zvikne a nebude to pre neho nepríjemné.

 


 

 

 

Rozmnožování
Králík domácí je zvířetem, které má, podobně jako jeho divoký předek, schopnost velmi rychle se rozmnožovat. Pohlavně dospívá už ve 3 nebo 4 měsících věku, i když chovatelská dospělost nastává až později. Králíce mají nepravidelnou říji, která se opakuje vždy asi po třech týdnech a to hlavně od února do září.
Králík má tzv. provokovanou ovulaci, to znamená, že k vyplavení vajíček dojde až při dráždění pochvy samcem. To zvyšuje šanci vajíček na oplození. Březost pak trvá 28 až 32 dní.
Březí samice si připravuje hnízdo pro vrh mláďat. Toto chování se objevuje i u králic, které sice byly připuštěny, ale nezabřezly - pak se jedná o březost falešnou.
V jednom vrhu bývá 6 až 11 mláďat, přesný počet závisí na plemeni. Porodní hmotnost se pohybuje kolem 60 g, králíčata jsou holá, slepá a zcela závislá na své matce. Králice kojí jen jednou denně, její mléko je ale velmi vydatné.
Mladí králíci otvírají oči 9 nebo 10 den a do 20. dne opouštějí hnízdo. Odstavují se do 8. týdne.
Zajímavost: Pokud samice příliš ztloustne, přichází přechodně o schopnost mít mláďata. zhubnutí-které vede k obnovení možnosti březosti-se dosáhne tak,že tlustá samice přejde na dietu,např. v drobnochovech se této samici dává jen voda a seno

 

 Krmení

Trávící soustava králíků je uzpůsobena pro příjem trávy, bylin a listů, což je potrava s velkým množstvím vlákniny. Králík je nepřežvýkavý býložravec a jeho trávení je velmi podobné trávení koně - stejně jako on využívá velkého slepého střeva plného symbiotických mikroorganismů k fermentaci vlákniny a získává tak živiny, které by jinak byly nedostupné.

Tento způsob získávání živin ale není dokonalý a králík, aby ho co nejlépe využil, proto požírá měkké bobky, které obsahují bílkoviny i vitamíny skupiny B. Toto chování je naprosto normální.

Hlavní složku krmné dávky králíka by měla tvořit objemná krmiva, v drobnochovech tedy seno a sláma. Je možno krmit také zelená krmiva (např. bazalka, brokolice, celer, čekanka, jabloňové listí, jitrocel, kapusta, kokoška pastuší tobolka, kopřiva (zavadlá), pampeliška, petržel, salát, nejedovaté plevele - pýr, lebeda apod.)

Vhodné jsou také okopaniny, mrkev, krmná řepa, tuřín, topinambury nebo vařené brambory. Z jadrných krmiv je nejvhodnější oves nebo ječmen, možno zkrmovat také hrách nebo sóju jako zdroj bílkovin, nebo lněné semínko.

Králík by měl vždy mít k dispozici vodu!

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kojiji

(knijni, 9. 8. 2015 16:24)

ijnnj

smradi

(jozef, 31. 3. 2012 12:14)

blbosti bto pisete

králík

(Radim, 13. 4. 2009 8:37)

Prosim kdy je možné opakovat připouštění samice?Děkuji

ahoj stena

(dusanka, 29. 3. 2009 11:35)

debil